• 0212 603 96 66
  • info@kariyeregitimmerkezi.com

SSK lı Çalışırken İşyeri Açanlar Bağkurlu Olmak Zorundamıdır ? - SSK'lı İşçinin İşyeri Açması 2017

Birgül Eryılmaz 5508 0 Yorum

      Bİr işte 4/A sigortalı yani SSK lı  olarak çalışırken , aynı zamanda kendi işyerini açmak isteyen girişimcilerin , en çok karşılaştıkları sorulardan bazılar;

1- Bordrolu / SSK lı çalışırken kendi işyerimi açabilirmiyim ?

2- SSK lı çalışırken işyeri açarsam sigortam iptal olurmu ?

3- SSK lı çalışırken işyeri açarsam , aynı zamanda Bağkur ödemem gerekirmi ? 

 4- SSK lı çalıştığım kurum, işyeri açtığımı öğrenirmi ? 

 

  Şimdi bu soruları özet olarak cevaplamaya çalışalım.

        Normal şartlarda, bir işyeri açarak ticari faaliyete başlayan tacirin ,ticari faaliyeti başladığı tarihte, Bağ-Kur sigortalılığı yani 4/B sigortalılığı zorunlu olarak başlamaktadır.

      Bir işyerinde, SSK’lı yani 4/A’ lı çalışmakta olan bir kişi, kendi nam ve hesabına bir işyeri açarsa, SSK’lık durumu devam eder ve kesintiye uğrayıncaya kadar Bağ-Kur’a yani 4/B’ye geçmek zorunda değildir (isterse kendi isteğiyle geçebilir ).

 

    Burada önemli bir nokta, SSK’lılığın kesintiye uğramasıdır.  1 gün dahi olsa sigortalılık kesintiye uğrarsa bu kişi artık Bağ-Kur kapsamında sayılacaktır. Ancak rapor sebebi ile prim yatmamış olması kesinti sayılmamaktadır. Mesela işçiye bir ay için 30 gün yerine 29 gün prim beyanı yapılırsa bu kesinti sayılır. Ancak işçi bir ayın, mesela 10 gününü raporlu geçirmiş ve kalan 20 gün prim beyanı yapılmış ise bu durum kesinti sayılmaz ve SSK’lık hali devam eder.

 

     Şirketlerin, işçiyi girdi çıktı yapması, haliyle kesintiye yol açtığından, Bağ-Kur’a mecburi geçişe yol açacaktır.

 

        İş kanununda ücretsiz izin ile ilgili bir düzenleme bulunmadığından işverenin ya da işçinin kendi tercihlerine göre ücretsiz izin koymaları durumunda SSK’lılık kesintiye uğrar ve Bağ-Kur’a geçiş kaçınılmaz olur.

 

      Tacir, SSK çalışırken  işyerini kapattığı taktirde işini kapattığı aynı gün ya da sonraki herhangi bir gün SSK’lılığı sona ererse Bağ-Kur’a geçmesi gerekmez. Ancak SSK’lılığı işyerini kapatmadan evvel sona ererse yine Bağ-Kur’lu olmak zorundadır.

 

  Sonuç olarak ;  

1- Bir işyerinde bordrolu yani SSK lı çalışırken kendi işyerinizi açabilirsiniz.

2- SSK lı olduğunuz için Bağkur lu olup, prim ödemeniz gerekmez. Buda sizin için avantajlı olacaktır.

3- İsteğe bağlı bağkurlu olursanız, 2017 aylık ödenen bağkur priminin alt sınırı, net 525 TL dir.

4- SSK lı çalıştığınız kuruma, siz bilgi vermedikçe, işyeri açtığınızla ilgili bir bildirim/bilgi gitmez.

 

5510 SAYILI KANUN:
MADDE 53- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/33 md.) Sigortalının, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bentlerinde yer alan sigortalılık hallerinden birden fazlasına aynı anda tabi olmasını gerektirecek şekilde çalışması halinde; öncelikle aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında, (c) bendi kapsamında çalışması yoksa ilk önce başlayan sigortalılık ilişkisi esas alınarak sigortalı sayılır.”

 

Konu ile ilgili sorularınızı yorum olarak yazabilir , detaylı bilgi ve yardım için İLETİŞİME  geçebilirsiniz. 

 

YAZAR ; BİRGÜL ERYILMAZ

Yorumlar (0)    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum Yaz


guvenlik

Dizayn Bilgisoft Bilişim - Copyright © 2021. IstanblCota Yönetişim Danş. Bil. Eğitim. Hiz. Ltd.. Şti. Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Çık