• 0212 603 96 66
  • info@kariyeregitimmerkezi.com

Yeni İş Kuracaklara Altın Değerinde Tavsiyeler

Birgül Eryılmaz 2933 0 Yorum

     Öncelikle kendi işini kurmayı planlayan girişimcileri  tebrik ederim.  İş kurmak isteyen herkesin yüzleştiği, değişimden kaynaklanan korkular ya da bilinmezliğin getirdiği şüphelerin sizi hayalinize ulaşmaktan alıkoymasına izin vermemişsiniz.

     Bu güne kadar,  büyük küçük yüzlerce işletmenin, açlış, muhasebe, denetim ve eğitim süreçlerinde aktif olarak bulundum.  Bazı işletmelerin, küçük küçük adımlarla zaman içerisinde bir deve dönüşürken,  bazılarının ise saman alevi gibi parlayıp aniden södüklerine bizzat şahit oldum. 

     Bu makalemde, mesleki tecrübelerimde fark ettiğim, girişimcilerin, özellikle açılış sürecinde karşılaştığı temel hatalar, dikkat etmesi gereken özellikli konuları paylaşarak, herkes için geçerli olabilecek bir yol haritası oluşturmaya gayret ettim. 

 

1-  Takip Edilecek Bir Yol Haritası - İş Planı Oluşturun 

        Bu aşamada, işi kurmadan önce, kurmuş gibi zihninizde canlandırarak, kuruluş aşamasında yapılacaklar,  rakip firmalar, bulunduğunuz bölgedeki talep, karşılaşılacak maliyetlerler, işin nasıl yapılacağı ve  son olarak sürdürülebilir/geliştirilebilir bir iş sistemi olup olmadığı değerlendirilir.  Böyle bir yol haritası oluşturmanın en büyük avantajı , işi her yönüyle görüp daha isabetli kararlar vermenizi kolaylaştıracaktır.

         Her yönüyle değerlendirip oluşturduğunuz iş planınıza birde hedef eklemeniz, sizin bu hedef doğrultusunda, başarılı oluplmadığınızın tespitini kolaylaştıracaktır. 

 

2- Mali Müşavir- İş Danışmanı

       İş planınızı oluşturdunuz. Sıra şirketi kurmaya geldi.   

       Yasal ve mali mevzuatların dinamik ve karmaşık yapısından dolayı, şirket kuruluşu, muhasebe-vergi gibi alanlar başlıbaşına Uzmanlık gerektiren alanlardır.  Girişimcilerin bu aşamada karşılaştığı temel hatalardan birisi,  herşeyi kendileri yapmaya çalışıp, çok fazla zaman ve fuzuli maliyetlere katlanmalarıdır.   

      Bu aşamada, işinin ehli olduğunu düşündüğünüz bir mali müşavirle anlaşıp, şirket kuruluşu, muhasebe gibi resmi prosedürlerin yerine getirilmesini sağlamanız, işinize odaklanmanızı, gereksiz zaman ve fuzuli maliyetlere katlanmanızı önleyecektir. Ki zaten vergi beyannamelerinzin bir mali müşavir olmadan gönderilmesi mümkün değildir. Mali Müşavir, bir vekaletname ile, gerekli tüm yasal prosedürleri, sizin adınıza yerine getirecektir. 

   

3- Gelir - Gider Takibi

      Şirketi kurdunuz. Sıra geldi ticari faaliyetlere.

      Bu aşamada, işinizi sürdürmek için, katlanmanız gerekli aylık giderleri bilmeniz önemli. Çeşitli araştırmalar ve tecrübelerimden farkettiğim kadarıyla, yeni kurduğunuz işte, en az 8-10 aylık giderinizi karşılayabilecek bir mali birikimin varlığı, hem işinizi daha özgüvenli ve kararlı bir şekilde yapmanızı sağlayacak, hemde tanınma ve gelişim sürecinde, beklenmedik risklere karşı, işinizin daha dirençli olmasını sağlayacaktır. 

        Temel düzeyde de olsa finansal raporları okuma ve yorumlama eğitimi almanız yararınıza olacaktır. Bu yapılamıyorsa, en azından bir deftere, veya bilgisayarda oluşturacağınız bira tablonun sol tarafına gelirlerinizi, sağ tarafına giderlerini yazmanız, gelir gider durumunuzu ve dönemsel olarak gelişiminizi takip etmek açısından son derece önemlidir. 

 

4- Kontrol - Sürdürülebilirlik - Gelişim

     Eminim "başarı bir varış noktası değil, bir yolculuktur " cümlesini birkaç yerde okumuşsunuzdur.  Peki bu yolculuk nasıl olmalı diye sorarsanız;

            Dönemsel bazda (aylık, 3 aylık, yıllık vs.) ticari  faaliyetlerin kontrolü, tekrar gözden geçirilmesi ve geliştirilebilecek yanlarının tespit edilmesi,  işinizin eksik olduğu ve geliştirilebilcek yönleri hakkında düşünmenizi sağlayacaktır. Bu sayede işinizi geliştirmeye ve büyütmeye yönelik yeni fikirler yakalayabilirsiniz.

 

5-  Alternatif Gelir Yöntemlerinin Tespiti

     İşinizi kurdunuz ve ticari faaliyetinize devam ediyorsunuz. Lakin işler istediğiniz gibi gitmiyor !!!

     Hangi sektörde olursanız olun, sadece bir iş fikrine takılıp kalmak EN BÜYÜK RİSK tir. İşiniz devam ederken, işinizle ilgili , yan ürünler, yan gelir kalemleri oluşturmanız, başarının en büyük anahtarlarından bir tanesidir

      Örneğin; Bir kuruyemişçi açtınız, 2 aylık ortalama bir kuruluş sürecinden sonra işler orta karar gidiyor diyelim. Bu aşamada kuruyemişçi dükkanına alacağınız bir türk kahvesi çekme makinesiyle türk kahvesi de satmanız, ektra bir işyeri maliyetine katlanmadan size ekstra gelir yaratacaktır. 

 

  Mesleki çalışmalarımda farkettiğim , girişimciler için , şirket kuruluş aşamasında önemli olabilecek , püf noktaları belirtmeye çalıştım. Konu ile ilgili atladığım, veya belirtmek istediğiniz önemli görüşleriniz olur ise, yorum olarak yazabilirseniz, yazıya ekleyebiliriz.      

 

    Ayrıca, Wall Street Journal gazetesin de yayımlanan bir makalede,  yeni  girişimcilerin , şirketlerinin kuruluş aşamasında ne tür hatalarla karşılaştırklarına dikkat çekildi. Faydalı olacağını düşündüğüm bir makale olduğu için, onuda aşağıda paylaştım.  

 

İşte yeni girişimcileri başarısızlığa götüren 10 kusurlu hareket:

1.Tek başına olmak

İş geliştirme sürecine dahil olan tek kişi sizseniz, o projenin şekillendirilebilir olmasını beklemek biraz umutsuzca olabilir. Halkla ilişkiler, danışmanlık ya da web tasarımı gibi şirketleri kurmak cüzi miktarda sermaye gerektirse de yönetici asistanı, satış temsilcisi ve hatta deneyimsiz çalışanları işe almak bile ilk aşama büyük bir maliyet yükü getirecektir.

Ancak yine de, diğer insanları işin içine dahil etmenin işi daha kârlı hale getirebileceği fikrini değerlendirmeye almanız da fayda var.

2. Çok fazla kişiden tavsiye almak

İşinde uzman kişilerden tavsiye almak her zaman için faydalıdır ve özellikle başarılı adımlarla şirketlerini zirveye taşımış insanlar, bu sayede henüz kuruluş aşamasında şirketlerinin önünü açabilir. Ancak aynı konuda çok fazla insanın fikrine danışmak, kendi kararınızı ertelemenize ve şirketinizi kuruluş aşamasından bir adım ileriye götürememenize neden olabilir.

3.Sonuç getirmeyecek ürünlere çok para harcamak

Başarılı bir şirketin temeli genelde başarılı ürünlerle atılır. Ancak bir ürün üzerine çok fazla zaman harcayan girişimciler, ürün yerine satış organizasyonuna odaklanan rakiplerinin karşısında geride kalabilir.

New York merkezli yayıncılık şirketi Atma Global’ın CEO’su Sanjyot Dunung, girişimcilerin hayallerine çok fazla zaman ayırıp, başarılı bir satış ekibi oluşturmamanın kariyerinin ilk aşamalarında kendisine pahalıya patladığını söylüyor.

4. Çok küçük bir piyasayı hedef almak

Girişimcilerin ilk işlerinde her zaman daha küçük kitleleri hedef alarak adım attıkları görülür. Ancak yapılan işin başarılı olup, hedeflediği piyasaya sığmamaya başlaması durumunda bazı sıkıntılar baş gösterebilir. Bu yüzden en iyisi, şirketinizin payı küçük kalsa bile daha büyük piyasalar hedeflemek ve ona göre temkinli adımlar atmak olacaktır.

5. Bir piyasaya dağıtıcı ortak olmadan girmek

Halihazırda sizin adınızı duyuracak, aracı kurumlar, üretim temsilcileri ya da halkla ilişkiler şirketlerinin bulunduğu bir piyasada yükselmek, yeni girişimciler için oldukça kolaydır. Tekstil, gıda, medya ve diğer büyük sektörlerde işler genelde bu şekilde yürür. Ancak diğerleri o kadar şanslı olamayabilir. Bu yüzden bir işe başlamadan önce, işinizin önünü açacak ve sizi yönlendirecek kurumların bir listesini yaparak işe başlamak çok daha avantajlı olabilir.

6. Müşterilere çok para ödemek

Reklam için çok para harcamak, potansiyel müşteri sayısını artırabilir ancak şirketinizin reklamlara harcadığı parayı kasasına yansıtamayacak durumdaysa, bu bilançoya zarar yazmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu yüzden, reklam harcamaları konusunun ince elenip sık dokunulması ve her türlü alternatifin değerlendirilmesinde büyük fayda var.

7. Küçük bir sermayeyle işe başlamak

Yeni kurulan birçok şirket sadece ofis kiralamak, gerekli ekipmanları satın almak ve müşterileri kapılarına getirecek reklamlar hazırlamak için paraya ihtiyaç duyacaklarına inanır. Ancak, çalışanlarına ödeyecekleri maaşları, vergileri ve sigorta bedellerini hiç hesaba katlamazlar. Bu yüzden, şirketin kuruluş aşamasında her türlü hesaplamanın yapılması gerekir.

8. Çok fazla sermayeyle başlamak

Kulağa çok doğru gibi gelmese de, bir işe çok fazla sermayeyle başlamak da zaman zaman sorun yaratabilir. Ellerinde çok fazla nakit kaynak olan şirketler, çok gereksiz harcamalar yapıp, ellerindeki kaynakları tüketme riskiyle karşı karşıya kalabilir.

9. Bir iş planı olmadan işe başlamak

Bütün şirketlerin resmi bir iş planı yapması gerekir. Yeni şirketler ise büyümek için ciddi oranda bir sermayeye ve ne zaman kâr etmeye başlayacaklarını ve hedefledikleri noktaya nasıl varacaklarını gösterecek ciddi iş planlarına ihtiyaç duyar.

10. İş planı üzerine çok fazla düşünmek

Bazı girişimciler, gözü kara bir şekilde temelsiz planlarla işe başlasalar da bazıları atacakları adımlardan yüzde 100 emin olmadan harekete geçmemeyi tercih eder. Bu şekilde önlerine çıkar fırsatları kaçırıp, ince eleyip sık dokumanın bedelini oldukça ağır bir şekilde ödeyebilirler.

(Kaynak: http://Wall Street Journal)

 

İSTANBULCOTA GROUP - Danışmanlık Muhasebe Vegi Ve Eğitim Hizmetleri

www.cotagroup.net 

Yazar; Birgül Eryılmaz

Yorumlar (0)    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum Yaz


guvenlik

Dizayn Bilgisoft Bilişim - Copyright © 2021. IstanblCota Yönetişim Danş. Bil. Eğitim. Hiz. Ltd.. Şti. Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Çık