• 0212 603 96 66
 • info@kariyeregitimmerkezi.com

2018 Şirket Kuruluş Süreci Değişiklikler Yeni Uygulamalar Prosedürler

 

            Mart 2018 döneminde yapılan yeni düzenleme ile,  şirket kuruluş sürecinde bir takım değişiklikler yapılmıştır.  Ticaret odalarının uygulamaları , birtakım farklılık gösterebilmekle birlikte, temel olarak yapılan değişikler aşağıdaki gibidir.

 

Şirket Ana Sözlemesi Ve Sicil Tasdiknamesinin Onayı ; 

                Yapılan değişikliklerden birincisi, daha önceden , limited şirketlerin , noterden onaylanan şirket ana sözleşmeleri ve şirket ünvanı altındaki imza tasdiknameleri , artık  ticaret odası tarafından onaylanacaktır. (Anonim şirketler , isterse noterde  ana sözleşmeyi  onaylatabileceklerdir.) Şirketin kurucu ortakları,  ticaret odasında hazır bulunacaklar veya, istenirse, noterden alınacak  “şirket kuruluş” vekaleti ile, serbest muhasebeci mali müşavir veya 3. Bir kişi, kurucular adına gerekli işlemleri yürütebileceklerdir. Bu işlemler için alınacak  vekaletname de, şirket kurmaya yetkili olduğu, kuruluş belgelerini ortaklar adına imzalayabileceği,  açıkça yazılmalıdır.

 

Kurucular Yabancı İse ; 

                Kurucu Türkçe bilmiyor ise , ticaret odasına giderken yanında yeminli tercüman olmalıdır. Veya, Türkçe tercümeli, şirket kuruluş vekaletnamesi ile , muhasebeci veya 3. Bir kişi bu işlemi yapabilmektedir.

 

Sermaye Bloke Ödemesi ;             

     Bir diğer değişiklik ise, limited şirket kuruluşunda, sermaye ödemesi ile ilgili. Daha önceden , kuruluş aşamasında, şirket adına bir banka hesabı açtırılarak , sermayenin , en az %25 ‘i peşin olarak, bu hesaba ödeniyor ve şirket kuruluşu tamamlanana kadar , banka tarafından bloke ediliyordu. Yeni düzenleme ile , limited şirketler için, kuruluş esnasında bu zorunluluk ortadan kaldırıldı.  Limited şirket kurarken, sermaye ne kadar olursa olsun, kuruluştan sonra iki yıl içinde, şirketin banka hesabına ödeyebiliyorsunuz.  Kuruluş aşamasında herhangi bir meblağı , sermaye olarak ödemek zorunda değilsiniz. Anonim şirketlerde ise sermaye blokaj uygulaması devam etmektedir. 

 

Yasal Defterlerin Onayı ; 

                Önemli değişikliklerden bir diğeri, şirketin tutması gereken yasal defterler ( yevmiye, defteri kebir, envanter, genel kurul toplantı ve müzakere defteri, pay defter, ortaklar kurulu karar defteri vs.) ile ilgili . Bu defterler, daha önceden , kuruluş tamamlandıktan sonra, muhasebeciler tarafından hazırlanıp,  notere onaylatılıyordu. Yeni uygulamada, şirketin tutacağı yasal defterleri, sadece kuruluş esnasında , ticaret odaları tedarik ve tasdik ederek , şirket yetkililerine teslim edeceklerdir.

Şahıs Şirketlerinin Ticaret Odası Kaydı ;                  

              Şahıs işletmelerinin (gerçek kişi tacirlerin )  , ticaret odası kaydının vekaletname ile yapılması kaldırılmış olup , gerçek kişi tacirin, ticaret odası kaydı için, bizzat kendinin ticaret odasına gitmesi gerekmektedir.

 

2018 Şirket Kuruluş Süreci , Prosedürler, Gerekli işlemler ; 

Yeni Uygulamalardan Sonra,  Şirket Kuruluş Süreci Kısaca Aşağıdaki Gibi Olmuştur ;

 1. Mersis sistemine gerekli girişler yapılarak , (kurucular, unvan, adres, vergi dairesi, sermaye, yasal temsilci v.b. ) şirket ana sözleşmesi hazırlanır.
 2. Mersis sisteminden, kurulacak şirket için potansiyel vergi numarası alınır.
 3. Gerekli girişler yapıldıktan sonra, mersis sisteminden onaya gönderilir.
 4. Mersis talep no, vergi numarasını gösteren ekran çıktıları ve ana sözleşmenin dökümü alınır.
 5. Ticaret odasının talep ettiği diğer evraklar hazırlanır . (Dilekçe, kuruluş bildirim formu, oda kayıt beyannamesi , vekaleten kurulacaksa vekaletnamenin aslı )
 6. Ticaret odasından , kuruluş işlemleri için randevu alınır. (İTO’nun uygulaması. Farklı ticaret odaları, farklı uygulamalar yapabilir. )
 7. Ticaret odasına giderken, tescil, ilan, kuruluş, ana sözleşme onayı, defter tasdik masrafları için ortalama 2.100 – 2.400 TL gibi bir meblağın yanınızda olması gerekmektedir.
 8. Evraklar ile ilgili herhangi bir problem yok ise, ticaret odası gerekli girişleri yapıp, sicil tasdiknamesi ve yasal defterleri teslim edecektir.
 9. Ticaret odasından sonra, şirket resmen kurulmuş olacaktır. Sicil tasdiknamesi ile , şirketin yasal temsilcisi, noterden imza sirküleri ve muhasebeci vekaleti çıkaracaktır.  Şirket kira sözleşmesi ve muhasebeci sözleşmesi yapılacaktır.
 10. Tüm bu aşamalardan sonra , vergi dairesine , en geç 20 gün içinde,  açılış için gerekli belgeler ve bilgiler iletilmelidir ;
  1. Kuruluş Bildirim Formu
  2. Kira sözleşmesi
  3. Muhasebe Sözleşmesi
  4. Sözleşmelerin damga vergisi tahakkuk fişi
  5. İmza Sirküleri
  6. Muhasebe Vekaleti
  7. Sicil tasdiknamesi
  8. E-tebligat formu
  9. İnternet vergi dairesi şifre talep formu

 

 

2018 LİMİTED ŞİRKET KURULUŞ MALİYETİ 2.079,68 TL. DEVAMI ... 

 

Son olarak ; Şirket kuruluş işlemlerinizin,  en uygun maliyetlerle ve en hızlı şekilde sonuçlanması için profesyonel ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.  

 

Yazar ; SMMM Ersan ERYILMAZ

 

( Not; Yasal uyarıdır. İzinsiz alıntı yapanlar, kopyalayanlar , başka yerde yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.)

 


Etiket; 2018, şirket, kuruluş , yeni, süreç, prosedür, değişiklik, uygulama, işlem, 2018 şirket kurluşu, 2018 şirket kuruluş süreci yapılan değişiklikler, şirket kuruluşu yeni uygulamalar, şirket kuruluşunda değişenler, limited şirket, anonim şirket, ticaret odası kaydı, şirket kuruluşu, yeni ,prosedürler, şirket kurarken yapılacaklar, şirket kurarken takip edilecek adımlar

Yorumlar (0)  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum Yaz


guvenlik

Dizayn Bilgisoft Bilişim - Copyright © 2021. IstanblCota Yönetişim Danş. Bil. Eğitim. Hiz. Ltd.. Şti. Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Çık