• 0212 603 96 66
  • info@kariyeregitimmerkezi.com

YENİ İŞ KURAN GENÇLERİN SİGORTASINI BİR YIL DEVLET ÖDÜYOR - BAĞ-KUR SİGORTA DESTEĞİ 2018

   ŞİRKET KURACAK GENÇ GİRİŞİMCİLERE BİR YIL BAĞ-KUR DESTEĞİ

 

     18.05.2018 tarihinde, 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğü giren , kamuoyu tarafından torba yasa olarak bilinen  kanun maddesinde,  geçmiş dönem vergi ve sigorta borçlarının yapılandırılması, imar barışı, stok affı, öğrenci affı gibi konuların yanı sıra, gençleri girişimciliğe ve iş kurmaya teşvik etmek için eklenmiş , bağ-kur prim desteği bulunmaktadır.  

     Bu kanun maddesine göre, 29 yaşını doldurmamış gençlerin, ilk defa iş kurmaları durumunda, bağ-kur sigorta primleri, bir yıl boyunca hazine tarafından karşılanacaktır.

     Kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin, şüphesiz en büyük çekincelerinden biri, şirketin kuruluş maliyetleri ve dönemsel giderlerdir.  Ülkemizdeki mali mevzuatın karmaşık yapısı, vergi ve sigorta maliyetlerinin ağırlığı  sebebiyle , bir çok girişimin başlamadan son bulduğu ise bilinen bir gerçek.

     Bu kapsamda, gençlerin girişimciliğe teşvik edilmesi , iş kurma süreçlerinde , bu tür desteklerin verilmesi , hem ülke ekonomisinin gelişmesi , hem de yeni istihdam alanlarının yaratılması bakımından oldukça yerinde uygulamalardır. 2018 yılında, en düşük , aylık bağ-kur sigorta ödemesinin 700,17 TL ( %5 indirimle 598,70 TL) olduğu dikkate  alındığında,  bu tutarın, bir yıl boyunca devlet tarafından ödenecek olması, iş kuracak gençlere verilen, önemli bir destek olduğunu belirtmek gerekir.  

Bir yıllık bağ-kur sigorta desteğinin toplam tutarı 8.402,04 TL.

 

 Geç Girişimcilere Yönelik Verilecek Bağ-Kur Destekteğinden faydalanmak için ;

 

1- Bağ-Kur kapsamında , ilk defa 01.06.2018 tarihinden sonra sigortalı olmalısınız. Yani , kendi adınıza ilk kez, bu tarihten sonra mükellefiyet tesis ettirmiş olmanız gerekli.  İkinci defa bir şirket kuruyor veya , kurulu olan şirketinizi kapatıp tekrar mükellefiyet açtırdığınızda, faydalanamıyorsunuz.

2- 01.06.2018 tarihinden önce, kendi adınıza açılmış bir mükellefiyetiniz var ise bu destek den faydalanamıyorsunuz.

3- Şirketin kuruluş tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olmanız gerekli. 

4- Kuracağınız şirketin başında olmalısınız. Yani fiili olarak mesai harcamalı , işi bizzat yerine getirmelisiniz.

5- Adi ortaklık kurulduğunda, ortaklardan sadece birisi bu destek den faydalanabilmektedir.

6- Kendi adınıza, şahıs şirketi veya adi ortaklık türlerinde biriyle şirket kurmalısınız. Sermaye şirketi kuranlar  ( Anonim, Ltd. ) bu istisnadan faydalanamıyor.

 

    Aynı zamanda, bu kriterlerde işyeri açan genç girişimcilerin, üç yıl geçerli olmak üzere , yıllık kazançlarının 75.000,00 TL ye kadar olan kısmı , gelir vergisinden muaftır. Detaylı bilgi için, "İşyeri Açan Genç Girişimcilere Vergi Muafiyeti" başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. 

 

 

Yazar ; SMMM Ersan ERYILMAZ

( Not; Yasal uyarıdır. İzinsiz alıntı yapanlar, kopyalayanlar , başka yerde yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.)

 

 

2018 Şahıs Şirketi Kuruluş Maliyeti 414,00 TL. DEVAMI... 

2018 Adi Ortaklık / Adi Şirket Kuruluş Maliyeti 534 TL. DEVAMI ...


 

 

Etiket ; bağ-kur prim desteği, 2018 , bağkur sigorta desteği, işyeri açanlara sigorta desteği, işyeri kuranlara bağkur desteği , 2018 sigorta desteği, sigorta desteğinden kimler faydalanabilir, genç girişimcilere sigorta desteği, girişimci gençlere bağ-kur pirim desteği, 

Yorumlar (0)    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum Yaz


guvenlik

Dizayn Bilgisoft Bilişim - Copyright © 2021. IstanblCota Yönetişim Danş. Bil. Eğitim. Hiz. Ltd.. Şti. Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Çık