• 0212 603 96 66
  • info@kariyeregitimmerkezi.com

Çalışan Annelere Verilen Haklar Ve Destekler

2018 'de Çalışan Annelere Verilen Haklar Ve Destekler

 

     4857 sayılı iş kanunu gereğince, kadına çalışanlara sağlanan, bir takım destek ve pozitif ayrımcılık uygulamaları bulunmaktadır.  

 

             1. Doğum İzni

            4857 sayılı kanunun 74.maddesine göre  kadın çalışanlar 8 hafta doğumda önce;8 hafta doğumdan sonra olmak üzere, 16 hafta çalıştırılmamaları esastır. Çoğul gebeliklerde ise çalıştırılmayacak 8 haftalık süre 2 hafta daha eklenir.  Ancak, annenin talep etmesi durumunda ve sağlığı doktor raporu çalışmaya elverişli durumda ise doğuma son 3 haftaya kadar çalışabilir. Buna göre kadın çalışanın çalıştığı süreler doğum sonrasına eklenir. Kadın çalışanın doğum öncesi ve sonrası çalışmadığı günler aynı kanunun “yıllık izin bakımından çalışılmış sayılan haller” başlıklı Madde 55’te bu süreler yıllık izin hesaplanırken hesaba katılmaktadır. Yine bu süreler kıdem tazminatı hesaplanırken dikkate alınır.

 

        2. Yarım Gün Çalışma

      Yine aynı madde de kadın çalışan birinci doğumda 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, üçüncü doğumda ise 180 gün olmak üzere haftalık çalışma saatlerinin yarısı kadar ücretsiz izin kullanabilirler. Çoğul gebeliklerde bu süreye 30’ar gün eklenir. Ayrıca yarım gün çalışan anneye yarım çalışma ödeneği ödenir. Yarım çalışma ödeneğinin günlük tutarı; günlük brüt asgari ücretin tutarı kadardır. Bu ödeneği alabilmesi için son 3 yılda 600 gün işsizlik sigortası priminin ödenmiş olması gerekmektedir.

 

     3.Ücretsiz İzin Kullanma Ve Süt İzni

     Bunların yanında, çalışan kadın 16 haftalık doğum izninin hepsini kullandıktan sonra, isterse 6 aya kadar ücretsiz izin alabilir.  Ayrıca doğum yapmış kadın çalışan, çocuğu bir yaşına gelene kadar, günde 1,5 saat süt izni alabilir. Bunun süresini hangi saatlerde ve nasıl bölüneceğini kadın kendi karar verir. Bu süreler günlük çalışma sürelerinden sayılır.

 

 

 

Yazar ; SMMM Aslıhan EROL

( Not; Yasal uyarıdır. İzinsiz alıntı yapanlar, kopyalayanlar , başka yerde yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.)

 


Etiket; doğum izni ne kadar, kadınlara verilen doğum izni, süt izni süresi, 2018 doğum izni, doğum yapan kadın çalışanların hakları, kadın çalışan doğum yapınca verilen izin süresi

Yorumlar (0)    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum Yaz


guvenlik

Dizayn Bilgisoft Bilişim - Copyright © 2021. IstanblCota Yönetişim Danş. Bil. Eğitim. Hiz. Ltd.. Şti. Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Çık