• 0212 603 96 66
 • info@kariyeregitimmerkezi.com

Muhasebeci Değiştirme Süreci - Mali Müşavir Nasıl Değiştirilir ?

     Muhasebe işlemlerinin takibi için, çalıştığı mali müşavirlik şirketin 'den  memnun olmayan birçok firma, gerekli değişiklik için bir takım çekingenlikler yaşayabilmektedir. Bu aşamada, girişimcilerin gerekli adımı atmamaları sebebi ile,  kalitesiz ve yetersiz hizmet, denetimsizlik ve diğer mali risklerle , çokça karşı karşıya kalınabilmektedir. Değiştirmek istediklerinde ise, bir çok  kullanılmayan sigorta ve vergi teşvikleri, vergi cezaları, sgk cezaları  ile hatalı kurulmuş muhasebe sistemi ile baş başa kalmaktadırlar.

 

    Muhasebe şirketinin değiştirilmesi hususunda girişimcilerin gösterdiği çekingenlik kısmen anlaşılabilir olsada, değişimin getireceği faydalar iyi ölçülmesi gereklidir.

 

      Unutulmamalıdır ki, Muhasebe mesleği uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir meslektir. Bununla birlikte , Türkiye'nin vergi ve iş kanunu oldukça komplike ve dinamik bir yapıdadır. Bu dinamik yapı karşısında, aynı şekilde dinamik bir yaklaşım benimseyebilen muhasebeciler, mali müşavirler, mevzuat kapsamında işinizi koruyacak, hakkınız olan teşvik, indirim, avantaj ve istisnalardan şirketinizin tam olarak istifade etmesini sağlayacaktır.

 

       Gerekli şekilde dinamik bir yaklaşım benimsenmemesi durumun ise,  firma yöneticileri tarafından tespit ve kontrol edilmesi çok güç olan bir takım, gizli, fuzuli maliyetler oluşmaktadır.  Bu gizli maliyetlerin oluştuğunu gösteren temel işaretler ;

 

 • Muhasebe , vergi , sgk süreçlerinde karşılaşılan hatalar,

 • Muhasebeciye ulaşılamaması (her zaman) , 

 • Çok düşük ücretlerle ( ucuz) muhasebe hizmeti verileceğinin iddia edilmesi, 
 • Destek ve bilgi taleplerinize çok geç dönüş yapılması,

 • Süreçler hakkında, anlaşılır ve net bilgilerin verilmemesi, 
 • Yeterli ilgi ve özenin gösterilmemesi , arkaplanda birçok gizli ve fuzuli maliyetlere katlandığınızın işaretleri olabilir.  

 

    Yeni Mali Müşavirlik Şirketi nin belirlenmesi aşamasında dikkat edilecek en önemli hususlar ; muhasebe ofisinin dinamik bir yapıda olması, faaliyet alanınız hakkında bilgi sahibi olup olmadığı, meslekli tecrübesi,  muhasebe personellerinin niteliği , destek taleplerinize hızlı ve yeterli geri dönüş yapılması ve Mali Müşavire ihtiyaç duyduğunuz anlarda ulaşılabilir olup olmadığıdır. Karar vermeden önce, birden fazla mali müşavirlik şirketi ile görüşmenizi ve bu kriterler kapsamında uygun olup olmadığına dikkat etmenizi tavsiye ederiz. 

 


 Muhasebeci Değişiklik Süreci  - Mali Müşavirlik Şirketi Nasıl Değiştirilir ? 

      Bu makalemizde , mali müşavirlik ofisi nasıl değiştirilir ? sorusuna cevap vermeye çalışarak, süreçle ilgili detaylı bilgi vereceğim. 

          Muhasebecinizi değiştirmeye karar verdiğinizde, bunu çok farklı nedenerle isteyebilirsiniz. Bu aşamada belirtmekte fayda var ki; Firmaların muhasebecisini değiştirmeleri her zaman mümkündür.  Mali Müşavirlik ofisinin değişikliği için sene sonunu beklemek zorunda değilsiniz. Yıl içinde muhasebeci değişikliği yapılabilmektedir. 

 

 Mali Müşavirin -  Muhasebecinin değiştirilmek istenmesinin en yaygın sebepleri ; 

 1. Muhasebeciye Ulaşılamaması 

 2. İlgisizlik - Yetersiz Bilgi

 3. Şirket ihtiyaçlarının muhasebeci tarafından anlaşılamaması veya anlamak için gayret gösterilmemesi

 4. Muhasebeci tarafından, işinizi ilgilendiren konularda anlaşılabilir, net bilgiler verilmemesi

 5. Verilen mali müşavirlij hizmetinin, şirketin ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilmemesi , bunu yerine standart hizmet verilmesi

 6. Şirketin bulunduğu faaliyet alanı ile ilgili yeterince bilgi sahibi olunmaması

 7. Mali mevzuat , vergi ve iş kanunu konularında bilgilendirmeme

 8. Teknolojik gelişmeler karşısında gerekli aksiyonun gösterilmemesi

 9. Ücret düzeyi, vergi ve sgk cezaları

 10. Güvenilirliğin kaybedilmesi, muhasebe işlem hataları

 11. Verilen sözlerin tutulmaması ve/veya zamanında yerine getirilememesi

 12. Vergi ödemelerinin son günlerde gönderilmesi ve ödemelerden çok geç haberinizin olması

 13. Mesleki terimler kullanılması , firmanın talepleri doğrultusunda yalın bilginin iletilmemesi

 14. Mali müşavir ücreti için makbuz düzenlenmemesi

 15. İstihdam edilen personelin yeterli vasıflara sahip olmaması ve benzeri sebepler olduğu gibi, bir çok farklı sebeplerde olabilmektedir. 

 

 


Muhasebeci - Mali Müşavir Değiştirirken Yapılması Gerekenler ;

 

    Kısaca ; Herhangi bir sebeple muhasebecinizi değiştirmeye karar verdiğinizde, öncelikle yapılması gereken, bulunduğunuz sektörde tecrübeli, sizi iyi anlayacağını düşündüğünüz ve/veya daha kaliteli hizmet alacağınıza inandığınız doğru adresi belirlemek.  Doğru adres belirlendikten sonra, devir işlemleri son derece basit olmakla birlikte, sizin yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir. 

 

1 - Hali hazırda çalıştığınız mali müşavirlik muhasebe şirketine kararınızı iletmelisiniz. Mümkün ise yazılı olmasını tavsiye ederiz. 

2 - Eski muhasebecide bulunan tüm resmi belgeleri bir tutanak ile almalısınız. (Şirket kuruluş belgeleri, İşyeri kira sözleşmesi, Geçmiş yıllara ait muhasebe defterleri, Mevcut yıla ait muahsebe defterleriniz, Gelir Gider belgeleriniz, satış faturaları, alış faturaları, gider fişleri, Vergi beyannameleri, Personel Ücret bordroları,  Personel dosyaları, SGK işe giriş ve işten çıkış bildirgeleri, Aylık SGK bildirgeleri v.b.) 

3 - Muhasebe işlemlerinin takibi için daha önceden vekaletname verilmiş ise,  noterden azilname gönderilmesini tavsiye ederiz. 

4 - İnteraktif vergi dairesi , E-SGK, İŞKUR, Sanayi Odası şifrelerinizi alınız ve sonrasında değiştiriniz. 

5 - Devir -teslim tarihi itibariyle , Ayrıntılı Genel Mizan ve tüm hesapların muavin dökümü 'nü (hesap ekstresi) alınız. 

 

     Devir - Teslim süreçlerinde yeni Mali Müşavirin bilgisinden ve desteğinden faydalanmanız oldukça önemlidir. Mali Müşavirler olarak bizler, birbirimizin dilinden daha iyi anladığımız için, devir teslim prosedürlerinde süreci takip etmemiz, ilerde yaşabilecek bir takım problemleri doğmadan önlemektedir. 

 

  Muhasebe - Mali Müşavirlik hizmet teklif talepleriniz için  iletişim bilgilerimiz ;  

Whatsapp ; 0551 944 90 14 -  0551 104 31 72

e-mail ; finance@cotagroup.net  - info@cotagroup.net

Web site; www.cotagroup.net   

 


   

Yazar ; BİRGÜL ERYILMAZ    

 


Etiket; muhasebeci değiştirmek, muhasebeci nasıl değiştirilir, muhasebeci değişiklik işlemleri nelerdir, muhasebe şirketi nasıl değiştirilir, mali müşavir değiştirmek , mali müşavir nasıl değiştirilir, mali müşavir değişiklik işlemleri nelerdir, en iyi muhasebeci, muhasebeci değiştirirken yapılması gerekenler, muhasebeciyi değiştirebilirmiyiz, muhasebeci değiştirme işlemleri nelerdir, yıl içerisinde muhasebeci değiştirilirmi, muhasebeci değiştirirken nelere dikkat etmeli, mali müşavir değiştirirken nasıl hareket edilir ? muhasebecimi nasıl değiştirebilirim , mali müşavirimi nasıl değiştirebilirim, smm değiştirmek, smmm nasıl değiştirilir, smmm değişiklik işlemler nelerdir, smmm değiştirirken dikkat edilecekler, 

Yorumlar (0)  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum Yaz


guvenlik

Dizayn Bilgisoft Bilişim - Copyright © 2021. IstanblCota Yönetişim Danş. Bil. Eğitim. Hiz. Ltd.. Şti. Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Çık